کسب درآمد و فروشگاه اینترنتی فلومتر چیست؟
close
تبلیغات
ثبت لینک و بنر در اینجا
درآمد عالی با فروش فایل
ایجاد اپلیکیشن اندروید
تبلیغات بنری و متنی
loading...
YourAds Here YourAds Here

مرجع تخصصی و رسمی مقالات فلومتر

بازدید : 17
دوشنبه 6 تير 1401 زمان : 12:15

فلومتر ( Flow meter ) سنسوری میباشد که معیار جریان جرمی یا این که حجمی یک مایع یا این که گاز را اندازه گیری می نماید. فلومتر ها با اسم های متعددی مثلا جریان سنج، لیتر شمار و یا این که سنسور سرعت سیال نیز شناخته می‌شوند که هرکدام بسته به صنعت متبوع کاربرد مختلفی دارا‌هستند اما کلیه ی آن‌ها جریان سیال را اندازه گیری می نمایند. ولی به لحاظ فلومتر های آلتروسونیک سعی بهتری دارا هستند یا این که فلومتر های مغناطیسی؟ و یا این که سبک مکانیکی آن‌ها؟ برای شناخت با اشکال فلومتر ها و خصوصیات فنی آنان در هنگام خرید با ما در‌پی نوشته‌ی‌علمی همپا باشید.


اشکال فلومتر
معرفی اشکال فلومتر ها


اندازه گیری جریان یک سیال را می شود به امداد ارتباط ها تحت تعریف کرد:

Q=A.v که به‌این مضمون‌ میباشد وسعت سیال عبوری از فلومتر موازی میباشد با سطح مدت لوله A و سرعت میانگین سیال v .

W=Q.r این ارتباط نیز علامت میدهد که جریان جرمی سیال که از روش جریان سنج عبور می نماید موازی میباشد با چگالی سیال r ضربدر وسعت سیال عبوریQ.

فلومتر های وسعت مستقیما وسعت سیال عبوری Q از فلومتر را اندازه گیری می نمایند. صرفا جریان سنجی که از این نحوه به کار گیری می نماید، جریان سنج انتقال مثبت (Positive displacement flow meter) میباشد.

فلومتر های سرعت، از تکنیک هایی به کارگیری می نمایند که به امداد سرعت سیال v، وسعت آن را احتساب می نمایند. مثال هایی از این جریان سنج ها می شود به جریان سنج های مغناطیسی، توربینی (مکانیکی)، آلتروسونیک و گردابی اشاره نمود.

فلومتر های متعلق، سرعت، وسعت و یا این که وزن را اندازه گیری نمیکنند بلکه آنها جریان را با استنباط از دیگر پارامتر های بدست آمده اندازه گیری می نمایند. از جمله فلومتر هایی که از این نحوه به کارگیری می نمایند عبارتند از فلومتر های دیفرانسیلی که از فشار سنج های دیفرانسیلی استعمال می نمایند.

فلومتر دیفرانسیلی
معرفی و شیوه شغل فلومتر دیفرانسیلی
گونه های فلومتر رایج در صنعت روز مرزو بوم:
روی هم رفته 4 اصل کاری برای لیتر شمار ها وجود دارااست:

1- فلومتر مغناطیسی :
فلومتر های مغناطیسی (Magnetic flow meter) یا این که مگ مترها (Mag meters) تیم ای از شایع ترین لیتر شمار ها میباشند که به واسطه عدم داشتن قسمت متحرک در مواقعی که نباید لیترشمار در معرض سیال قرار بگیرد بسیار مطلوب میباشد.

فلومتر مغناطیسی
معرفی و روش فعالیت مگ مترها mag meters
لیتر شمار یا این که فلومترهای مغناطیسی از ضابطه فارادی و فرمول بقای ماده و انرژی اینشتن جهت اصول کاری خویش به کار گیری می نماید که تشریح بی نقص قانون ها فیزیکی از صبر این قسمت بیرون میباشد البته درپی اشاره ای به آنان خوا‌هیم داشت.

شیوه فعالیت فلومتر مغناطیسی
در ضابطه فارادی، B میدان مغناطیسی ساخت و ساز گردیده بوسیله فلومتر میباشد و L قطر لوله ، V وسعت سیال عبوری و E انرژی میباشد. در با یاری ارتباط انرژی و ماده اینشتن E = m × c 2 که در آن m جرم ، e انرژی و c سرعت تازه میباشد، مقدار انرژی به حساب آوردن می‌شود. و در ارتباط فارادی وسعت عبوری به حساب آوردن می‌گردد.

2- فلومتر مکانیکی
در‌این سبک از اشکال فلومتر ها ، جریان سیال به یاری یک پروانه یا این که توربین در مسیر سیال اندازه گیری میگردد. در احتساب وسعت عبوری در‌این سبک، به پارامترهای دیگری نیز نیاز میباشد، مانند قطر لوله و دمای سیال.

فلومتر مکانیکی
ساختار فلومتر مکانیکی
3- فلومتر گردابی
فلومتر های گردابی یا این که Vortex flow meter به دلیل اندازه گیری جریان های گردابی میباشند که یک حسگر زبانه ای برای اندازه گیری استعمال می نمایند.

فلومتر های گردابی
معرفی طریق فعالیت فلومتر های گردابی
4- فلومتر آلتروسونیک
مجموعه دیگر گونه های فلومتر ها، فلومتر های آلتروسونیک یا این که Ultrasonic flow meter میباشند که با امداد سیگنال های آلتروسونیک یا این که فراصوت این اندازه گیری را جاری ساختن میدهد. این سبک نیز مانند سبک اولیه، با سیال برخوردی ندارد و تنها با اندازه گیری زمان فرصت ارسال و اخذ سیگنال ها و محاسبات دیگر سرعت سیال به حساب آوردن میگردد.

فلومتر آلتروسونیک
معرفی روش شغل فلومتر آلتروسونیک
کاربرد فلومتر ها در صنعت های متفاوت چیست؟
همان گونه که گفتیم به یاری فلومتر قادر خواهیم بود مقدار مواد عبوری را به نسبت فرصت اندازه بگیریم. از فلومتر ها در صنعت های مختلفی برای مثال صنعت های نفت و گاز و پتروشیمی به دلیل اگاهی از مقدار ظریف سیال عبوری مانند گاز طبیعی و یا این که نفت و روغن و غیره استعمال می نمایند. به یاری محاسبات معمولی ای در میان سرعت سیال و فرصت می‌گردد وسعت عبوری را به حساب آوردن کرد و به امداد چگالی سیال جرم سیال عبوری نیز گزینش می‌شود که درک کردن جرم ماده عبوری در صنعت های بسیار دارای اهمیت میباشد. همینطور با اعتنا ملاحظات مالی در داد و ستد، اندازه گیری ظریف سیال عبوری نیز اساسی میباشد مانند کنتور های گاز خانگی و بقیه کنتور ها به ویژه در تبادلات نفتی.

خرید گونه های لیتر شمار
به کدام خصوصیات فلومتر ما یحتاج میباشد اعتنا کرد؟
از آن جایی که فلومتر یک سنسور میباشد تمامی ی مشخصاتی را که برای یک سنسور در لحاظ می‌گیرید بایستی برای ویژگی ها فلومتر نیز در لحاظ بگیرید به عنوان مثال مشخصه هایی مثل توجه، تکرار پذیری، محدوده اندازه گیری و آلرژی، پایداری، جواب دهی، درستی، پسماند (هیسترزیس)، تفکیک پذیری، آستانه یا این که حیطه مرده، دریفت، خطی بودن، کالیبراسیون، وزن دستگاه و بقیه مورد ها.

گزینش یک فلومتر مطلوب کلید غالب در روند کنترلی میباشد و تعیین نادرست آن منجر ساخت‌و‌ساز ایرادات فراوان میشود. دو موردی که به طور رایج عموما در خرید در ویژگی ها فلومتر به آن اعتنا می نمایند مارک و بها فلومتر میباشد. در صورتی بها الویت اولیه خرید فلومتر باشد به آسانی به یک فلومتر نا مطلوب می رسید و بلعکس نیز، در صورتیکه گزینش شما تنها مبنی بر مارک باشد تعیین شما ممکن میباشد توفیق آمیز نیز نباشد به این دلیل که در حالتی‌که گزینش فلومتر مبنی بر کاربرد خاصی نباشد، اندازه گیری و خروجی ها می‌توانند با مقدار حقیقی و واقعی گوناگون باشد. در ویژگی ها فلومتر ها به خاصیت سیال متبوع هم ما یحتاج میباشد دقت نمائید به عنوان مثال خواصی مانند: نوع مایع، گاز، دوغاب؛ چگالی، ویسکوزیته، دما، فشار، وضعیت پایداری جریان، حداکثر و دستکم نرخ جریان، خورندگی سیال که بر روس سنسور های داخلی قادر است اثر سوء بگذارد.

همان گونه که خصوصیت های سیال در تعیین فلومتر اثر گذار میباشد ، خاصیت فیزیکی گوشه و کنار کاری فلومتر نیز عنایت داراست. مثلا مختصات فضای کاری فلومتر که موردنیاز میباشد به آن اعتنا کرد عبارتند از:

1-طریق تنظیمات لوله ها گذشته و پس از فلومتر می بایست به طور بدون واسطه و صاف باشد (فارغ از چرخش جهت دهی)

2- اندازه لوله ، بعضی فلومتر ها مطلوب لوله های تبارک و بعضا مطلوب لوله های خرد می باشند

3-فرآورده لوله ها

برچسب ها فلومتر ,
نظرات این مطلب

تعداد صفحات : 0

درباره ما
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آرشیو
  خبر نامه


  معرفی وبلاگ به یک دوست


  ایمیل شما :

  ایمیل دوست شما :  چت باکس
  پیوندهای روزانه
  آمار سایت
 • کل مطالب : 58
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 0
 • بازدید امروز : 37
 • بازدید کننده امروز : 1
 • باردید دیروز : 0
 • بازدید کننده دیروز : 0
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 38
 • بازدید ماه : 39
 • بازدید سال : 525
 • بازدید کلی : 863
 • کدهای اختصاصی